2001 рік

Оригiнальне автошоу "горбатих""Запорожцiв" прикрасило iменини Львова. Львiвська погода змилувалася – подарувала два погожi днi, щоб львiв'яни змогли вiдсвяткувати День мiста. Традицiйно в серединi вересня мiсто Лева намагається здивувати численних гостей фестивалями, карнавалами, рiзноманiтними концертами та шоу. Вибагливим туристам львiв'яни намагаються показати щось особливе, унiкальне.
I тiльки тут можна побачити оригiнальне автошоу кумедних маленьких "Запорожцiв", яких народ прозвав "горбатими". Щороку, щоб взяти участь у справжньому змаганнi, з усiх усюд до столицi Галичини з'їжджаються антикварнi українськi мiнi-автомобiлi моделi ЗАЗ-965. На цьогорiчне Гран-прi авто-фан-клубу "ЗАЗ-Козак" до Львова прибули екiпажi з Києва, Рівного, Iвано-Франкiвська.

 

Рано-вранцi у суботу бiля Ратушi почали вишиковуватися розцяцькованi "первiстки українського автомобiлебудування". Розпочалася виставка-презентацiя. Проте серед вiсiмнадцяти авто, котрi, неначе магнiт, притягували на центральну площу тисячi городян, годi було вiдшукати два однаковi. Серед звичних "жужикiв", що виблискували хромом, немов лише вчора покинули заводський конвеєр, були й спортивнi модифiкацiї. Вони красувалися, як справжнi монстри (на заздрiсть престижним "Мерсам" чи "Тойотам"), прикрашенi спойлерами та широченними колесами на титанових дисках. А поруч - кабрiолет з вiдкидним дахом та склопiдiймачами, що належить рiвненському екiпажу Володимира Олешка. Ось на ньому органiзатори пивного фестивалю "Гальба" й доручили везти короля пива у карнавальнiй процесiї, що продифiлювала мiстом. Ефектне було видовище, для справжнiх поцiновувачiв.

Пара молодят, що прогулювалася площею Ринок, скористалася можливiстю випити шампанського зi спортивних кубкiв, що були виставленi для показу.

Та найбiльше поталанило дiтям: поки спорткомiсари проводили техконтроль, а представники страхової компанiї "Галiнстрах" оформляли страховi полiси учасникiв, майбутнi українськi шумахери досхочу крутили керма "iграшкових" авто.

А далi в програмi було зовсiм не дитяче випробування спортсменiв. Опiвднi стартувала гонка за легендою - "Навколо "Гальби-2001". На екiпаж, що складався з водiя та штурмана, чекало нелегке завдання. За пiвгодини треба було подолати 16-кiлометровий автолабiринт львiвськими вуличками та ще й у строго призначений час фiнiшувати в невiдомому мiсцi. Уявiть себе за кермом автомобiля у час пiк. Корки та свiтлофори, пiшоходи, що неодмiнно хочуть полюбуватися саме вашим авто i побажати перемоги. А ще на заплутанiй трасi неодмiнно слiдвiдзначити чотири орiєнтири. В разi помилки - штрафнi очки. У двох найскладнiших мiсцях траси (саме тут закрадається спокуса "зрiзати" шлях) чатують пости "даiшникiв": мiське ДАI - спiворганiзатор цього видовища. За порушення грошових штрафiв не беруть. На провинного чекає 10-хвилинна затримка на трасi. А це рiзко зменшує шанси на своєчасний фiнiш. Та завдяки високiй квалiфiкацiї штурманiв, до кiнцевої мети доїхали майже всi екiпажi. Винятком став лише iвано-франкiвський екiпаж, який презентував компанiю "Альтернатива" (штурман Богдан Дзюнько). Шикарне спортивне авто загубилося на Сиховi. Виявилось, що iдеально пройшли випробування легендою лише два екiпажi. На спецiальний кубок ралi претендували авто, що репрезентували генерального спонсора змагань - турагенцiю "Альбiон" та журнал "Ринок iнсталяцiйний". Колегiя суддiвських комiсарiв вiддала перевагу "жiночому" авто журналiстки Оксани Денис. От така ось дискримiнацiя чоловiкiв, а може, слово за колегу по перу замовив Степан Родич (досвiдчений суддя Автомобiльного клубу журналiстiв України асестував одному з кращих львiвських арбiтрiв Андрiю Сапужаку). Конкуренти не протестували, адже потужний автомобiль "Альбiону" сподiвався наздогнати згаяне наступного дня.

У недiлю були розiгранi нагороди ще у трьох видах спортивної програми автошоу. Змагання з автослалому та фiгурного водiння проходили на площi бiля Монумента Слави (вул. Стрийська). У швидкiсному слаломi перемiг екiпаж Володимира Пiдлужного. А кубок за "фiгурку" помандрував до столицi. Київський екiпаж "Кобра" Олександра Яшина пройшов вiражi дуже впевнено. Органiзатори подбали, щоб за змаганнями "дитячих" мiнi-автомобiлiв мали змогу спостерiгати багато дiтей. З Жидачiвського району спецавтобус "Альбiон" привiз до Львова учнiв 3-9 класiв Лiвчицької спецшколи-iнтернату для дiтей iз вадами розумового розвитку. Сподiваємося, позитивнi враження вiд змагань надовго запам'ятаються дiтворi.

Видовищно проходило змагання "Гiрський кiлометр-2001". Олiмпiйська гонка пiд гору на вибування стартувала на вулицi Гвардiйськiй, а фiнiшувала бiля Монумента Слави. Ось тут допомогла бригада майора Романа Пелещишина з мiського ДАI, яка забезпечила порядок пiд час змагань i на двi години надiйно перекрила дiлянку автотраси, а тому водiїв та спортсмени були в абсолютнiй безпецi. Саме тут, на "Львiвському трикутнику", навколо теперiшнього парку культури iм. Б. Хмельницького, в довоєннi роки змагалися кращi європейськi автогонщики. Ентузiастам iз Львiвського авто-фан-клубу "ЗАЗ-Козак" два роки тому вдалося вiдродити змагання "Львiвський трикутник". Крутий пiдйом (вул. Стрийська), крутий узвiз (вул. Гвардiйська) та довга пряма з поворотами великого радiусу надавали цiй трасi своєрiдного незабутнього характеру, що поєднував елементи поширених на той час гiрських перегонiв та кiльцевих змагань. Завантаження двигуна на пiдйомi, гальмiвної системи на спуску i максимальна швидкiсть на прямому вiдтинку траси вимагали чудової пiдготовки автомобiля та доброї фiзичної форми гонщика. Всi автомобiльнi перегони серiї Гран-прi, що вiдбулися в довоєнному Львовi, проходили на "Львiвському трикутнику". Нинiшнi змагання довели, що для антикварних "Запорожцiв" не страшнi будь-якi випробування. Гонка вгору була цiкавою, як i всi гонки на вилiт. Екiпажi парувалися по два. Серед претендентiв був i минулорiчний переможець Юрiй Саввiн на автомобiлi "Всюдихiт". До наступного етапу проходив сильнiший, переможеному доводилося задовольнятися роллю спостерiгача. На стадiї пiвфiналiв слабачкiв не залишилося. Глядачi азартно пiдтримували своїх улюбленцiв. У фiналi за головний кубок i жовту майку "гiрського короля" у класi автомобiлiв до 900 кубiчних сантиметрiв ("стандарт") зустрiлися львiвський екiпаж №18 "Автолюкс" (водiй - Володимир Пiдлужний) та київський №30 (водiй - Олександр Яшин). Спрацювало давнє спортивне правило: вдома й стiни допомагають. Перемiг львiв'янин. У суперфiналi Володимир спробував помiрятися силами з потужнiшим мотором автомобiля "Альбiон" (з 2001року у змаганнях Гран-прi "ЗАЗ-Козак", окрiм стандартних двигунiв, окремим класом виступають авто з двигунами вiдчизняного виробництва до 1200 "кубикiв"). Переможець у загальному залiку "Альбiон" (водiй - Валентин Марущак, штурман - Іван Куртяк) використав свою перевагу i першим перетнув лiнiю фiнiшу. Абсолютного переможця Гран-прi "горбатих" "Запорожцiв" буде вшановано 1 жовтня 2001 року. Саме цього дня улюбленець автомобiльних анегдотiв святкуватиме свiй день народження. Минув 41 рiк вiдтодi, як з конвеєру Запорiзького комбайнового заводу зiйшов перший серiйний ЗАЗ-965 - кумедна, улюблена машина дорослих та дiтей, котра й досi вiрно служить своїм власникам...

По закiнченнi змагань було нагородження. I не лише переможцiв. Торговий дiм "Галпiдшипник" традицiйно презентував комплекти пiдшипникiв тим екiпажам, якi "завоювали" найменше залiкових очок - щоб наступного року їздили швидше. Фiрма "Львiв-петроль" забезпечила всiх учасникiв змагань пальним. Автофарбу "Садолiн" найстаршому учасниковi змагань - 71-рiчному Євгеновi Бальвi, та наймолодшому - киянину Євгеновi Сокурi - надало приватне пiдприємство "ЛТА-Приват". Усе як на справжнiх автоперегонах: кубки i бризки шампанського, автографи переможцiв та фотографiї на пам'ять. Змагання "горбатих" "Запорожцiв" - це не лише спортивне шоу. Перш за все - це тусовка фанiв, людей закоханих у культове авто наших дiдiв. Для переважної кiлькостi учасникiв перемогою стала участь в перегонах. Київський сiмейний екiпаж Панiчерських, на вiдмiну вiд своїх колег, не повiз до столицi кубка. Проте батько Володимир й син Вiталiй, подолавши понад 500 кiлометрiв, щоб лише доїхати до Львова, залишилися задоволеними. Авто не пiдвело, а адреналiну вистачить надовго. До нових зустрiчей!

Правова інформація

При використанні інформації представленої на даному веб-сайті обов'язково слід вказувати гіперпосилання. Несанкціоноване використання будь-якої інформації з цього веб-сайту є порушенням законів про авторське право.
Адміністрація веб-сайту не несе відповідальності за будь-які прямі, непрямі, спеціальні чи неспеціальні збитки, викликані використанням цього сайту чи пов'язаних із ним веб-сайтів, а також за несвоєчасність поновлення інформації розміщеної на сайті. Назви та зображення торгових знаків, розташовані на даному веб-сайті, які належать третім особам, вказані в ілюстративних цілях та належать їх власникам. Посилання на сайти третіх осіб Адміністрація веб-сайту не несе відповідальність за зміст та достовірність інформації на веб-сайтах, гіперпосилання на які вказані на даному сайті.